Sıkça Sorulan Sorular

+ Yazılımı satın aldım kurulumu ne zaman tamamlanır?

Yazılım satın alma işleminizin ardından ödeme onayınız ile birlikte kurulum işlemi süreci başlamaktadır. Kurulum işlemleriniz 1(Bir) iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

+ Kendi sunucumuzda barındırabilir miyiz?

Evet, kendi sunucunuzda Yıllık kira bedeli ödemeden ömür boyu lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

+ Lisanslama nasıl yapılmaktadır?

Lisans işlemi tek bir domain için yapılmaktadır. Yazılım, satın alınan domain dısında kullanılamaz veya domain değişikliği yapılamaz.

+ Hosting Paketinizin özellikleri nelerdir?

Limitsiz Disk Alanı 
Web hosting paketi yapılandırmalarımızın öncelikli amacı tüm kullanıcılarımızın web sitelerinin maksimum verimlilikte çalışmalarını sağlamaktır. Mevcut sistem kaynakları imkan verdiği ölçüde disk kullanımlarınızı sınırlamıyor veya sitenizin otomasyon sistemi tarafından otomatik olarak askıya alınmasını istemiyoruz. Bu bağlamda hosting alanınızı sunucunun toplam kullanılabilir disk kapasitesi dahilinde ve iyi niyetli kullanım esasına dayalı olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tüm sunucu kaynaklarını periyodik olarak kontrol ediyor ve 10 GB üzerindeki disk kullanımlarını öncelikli olarak inceliyoruz. Kural dışı uygulamalar için kullanıcılarımızı bilgilendirerek olumsuz koşulları ortadan kaldırmalarını rica ediyoruz.

Limitsiz Trafik 
Web hosting paketi yapılandırmalarımızın öncelikli amacı tüm kullanıcılarımızın web sitelerinin maksimum verimlilikte çalışmalarını sağlamaktır. Trafiğinizi kısıtlayarak sitenizin en yoğun olduğu zamanlarda beklenmedik şekilde otomasyon sistemi tarafından askıya alınmasını istemiyoruz. Bu bağlamda toplam trafik kaynakları imkan verdiği ölçüde ve iyi niyetli kullanım esasına dayalı olarak site trafiğinizdeki anlık artışlar için herhangi bir kısıtlama yapmıyoruz. Trafik artışlarının süreklilik arz ettiği durumlarda ise kullanıcılarımızı ek trafik kaynaklarına, CDN kullanımına veya artan site ihtiyaçlarına daha verimli biçimde cevap verebilecek olan diğer paketlere yönlendiriyoruz. İyi niyetli kullanım esaslarını aşan web siteleri için herhangi bir ek faturalandırma işlemi uygulamıyoruz ancak teknik ekibimiz diğer kullanıcılarımızın kesintisiz olarak site yayınlarına devam edebilmeleri için bu tür web sitelerinin bağlantı hızlarında veya CPU tüketimlerinde geçici düzenlemeler yapabilir.

Maximum CPU (%50)
Web hosting paketi yapılandırmalarımızın öncelikli amacı tüm kullanıcılarımızın web sitelerinin maksimum verimlilikte çalışmalarını sağlamaktır. CPU kullanımı bir CPU çekirdeğinin (2,50 Ghz) %50'si (1.25 GHz) kadardır. Paylaşımlı kullanımlarda %3'ten fazla kaynak tüketen bir işleme en fazla 90 saniye için izin verilmektedir. Uzun süreli CPU kaynağı gerektiren durumlar için ek kaynak satın alınması önerilmektedir. Aksi durumlarda aynı CPU'yu paylaşan diğer kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamamaları adına kullanım limiti geçici olarak düşürülebilir.

SSL Sertifikası
Hosting paketlerimizde 128 Bit SSL sertifikası standart olarak sunulmaktadır. Sitenizin aktif olması ile birlikte SSL sertifikanız kurulmakta ve güvenli sayfalar aktif edilmektedir.

+ Yazılımınızın yıllık kira bedeli bulunmakta mıdır?

MarkaClick E-ticaret yazılımında yıllık kira/lisans bedeli bulunmamaktadır. Satın aldıgınız yazılım, domain adresinize lisanslanacak ve sunucunuzda herhangi ek bir ödeme yapmadan sınırsız olarak kullanabileceksiniz.

+ Yazılımı kendi sunucumda kullanabilmem için neler gereklidir?

E-ticaret Yazılımımızın Linux tabanlı bir sunucuda kullanılmasını tavsiye etmekteyiz. Windows tabanlı sunucularda yazılımın işleyişi için gerekli optimizasyonların sunucu yöneticisi tarafından ekstra uygulanması gerekebilecektir. Yazılımı aşağıdaki özellikleri sunan herhangi bir sunucuya kurabilirsiniz. Bu bileşenler, Türkiye'de hizmet veren sunucu firmalarının tamamına yakınında hazır kurulu olarak gelir.

- PHP v5.3 ve üzeri
- Ioncube v5 ve üzeri
- CURL
- MySQL
- GD Library v2 (+TTF Support)
- SOAP Ext.

+ Yazılımı satın aldım teknik destek alabilir miyim?

Teknik ekibimizden dilediğiniz zaman e-posta ve ticket sistemi ile destek alabilirsiniz. Teknik destek ekibimiz size ihtiyacınız olan konularda yardımcı olmaya çalışacaktır.
Tüm destek talepleriniz ortalama 1 iş günü içerisinde en geç 2 iş günü içerisinde yanıtlanmaktadır. Telefon ile destek verilememektedir.

+ Özel Tasarım (PSD) Çalışması nedir?

Firmaya özel tasarım çalışması, sanal mağazanıza özgü Anasayfa ve Detay sayfası olmak üzere 2 sayfa tasarım (PSD) çalışmasını içermektedir. Süreç aşağıda belirtildiği aşamalar ile sürdürülmektedir.

1. Projeye başlamadan önce sizden, ihtiyaç ve taleplerinizi belirleyebilmemiz adına bugüne kadar beğeninizi kazanan siteler, talep ettiğiniz bölümler, kurumsal renkleriniz, logonuz ve talepleriniz alınır.
2. Talebinize göre ilk PSD çalışması (ana sayfa) 3-4 iş gününde hazırlanır ve onayınıza sunulur.
3. Gelen tasarım üzerinde ilgili düzenlemeler yapıldıktan ve nihai onayınız alındıktan sonra, ürün detay sayfaları, şablona özel hazırlanır ve tekrar onayınıza sunulur.

Genel taslak onay aşamasından sonra tasarım xHTML haline getirilir ve tasarım giydirilir. Akabinde Yazılıma entegre işlemi yapılarak tarafınıza sunulur. 
Özel tasarıma dahil olmayan ve altyapıdan gelen kısımlarda (sepet, formlar, üyelik girişi vs..) şablona göre CSS'i düzenlemesi yapılabilir.

Projeye ve taleplere göre değişiklik gösterebilse de, ortalama PSD-tasarım ve giydirme süresi 8 ile 10 iş günü arasındadır.

+ Tasarım Giydirme Paketi nedir?

Tasarım giydirme hizmeti paketinde sizden, ana sayfa, ürün detay ve kategori listeleme sayfalarının (toplam 3 sayfa) tasarımları talep edilir. Gönderilen format PSD veya xHTML kabul edilmektedir. 

1. Eğer gönderilen format PSD veya site örneği ise öncelikle site xHTML kodlaması hazırlanır.
2. xHTML olarak kodlanan şablon yazılıma giydirme işlemi başlatılır.

Toplam teslim süresi tasarıma ve taleplere göre değişiklik gösterebilmekte olup, ortalama teslim süresi 6 ile 8 iş günü arasındadır.

+ Güncellemelerden ne şekilde faydalanabilirim?

Aldığınız ana sürüm boyunca güncel ara sürüm dosyalarını (ör v3.x için tüm v3 ara sürüm güncellemeleri) ücretsiz olarak alabilirsiniz. Yeni ana sürüm yayınlandıgında (ör:v4.x) dilerseniz %50 indirimle yeni sürüme geçiş yapabilirsiniz.

Farklı sebebplerden dolayı sistemin yeniden kurulumu veya sürüm güncelleme işlemleri kullanıcılarımız tarafından kendilerine ücretsiz gönderilen yazılım dosyaları ile yapılmaktadır. Bu hizmeti opsiyonel olarak tarafımızdan talep edebilirsiniz. Yeni kurulum veya Güncelleme hizmet ücreti 100TL+Kdv olarak faturalandırılmaktadır.

* Sadece ilk kurulum hizmeti ücretsiz olarak tarafımızdan verilmektedir.

+ Sanal pos kullanımı için ekstra bir ücret ödemem gerekiyor mu?

SanalPOS altyapısı yazılımda ücretsiz olarak sunulmaktadır. Hizmeti almış olduğunuz banka veya alternatif ödeme hizmeti sunan firmalar bu hizmet için hizmet bedeli ve komisyon talep edebiliriler. 
SanalPos hizmeti almış olduğunuz banka sanalposunu yönetim panelinden dakikalar içerisinde aktif ederek kullanabilirsiniz. Sanalpos ile birlikte vade oranları tanımlayabilir, Limit belirleme yapabilir, Belli bir oran üzerinde çekim yaptırma özelliğini de kullanabilirisiniz.

Yeni bir web sitesi hazırlamak veya mevcut web sitenizi yenilemek istiyorsunuz.